مزایای رینگ آلومینیومی

مزایای رینگ آلومینیومی در ماشین های رنت شده / خصوصیات آلومینیم، قابلیت هدایت حرارتی بالایی دارد که بعد از نقره و مس بهترین هادی

حرارتی شناخته می شود و دانسیته آن حدود ۲,۷ سانتی متر مکعب است. به همین دلیل از آلیاژهای سبک محسوب می شود. این آلیاژ در برابر خوردگی مقاوم است که علت آن، ایجاد لایه پایدار اکسیدی متخلخل است. نقطه ذوب آن حدود ۶۷۰ سانتی گراد است. بنابراین ویژگی، آلیاژ مناسبی برای عملیات حرارتی بوده اما عملیات حرارتی آن “اج هاردینگ” یا “پیر سازی” است.

از دیگر ویژگی های آن، می توان به قابلیت انجام کار مکانیکی و تغییر فرم سرد و گرم اشاره کرد. این آلیاژ را می توان در قالب های دائمی و یا فورج نیز استفاده کرد. کاربرد آلیاژهای ریختگی آلومینیم این آلیاژ به علت ویژگی های خاصی که دارد در بیشتر صنایع از جمله خودرو سازی، غذاسازی، ساختمان سازی، اسکلت سازی صنایع پتروشیمی و صنابع هوایی کاربرد دارد.

همان طور که اشاره شد از جمله کاربردهای مهم آلومینیم در صنعت خودروسازی، تولید رینگ چرخ است. رینگ های اسپرت اگر به صورت استاندارد تولید و متناسب با خودرو استفاده شود شامل این مزایاست:

 افزایش زیبایی در اجاره ماشین ها

 تنوع در تولید به دلیل قابلیت شکل پذیری بیشتر در مقایسه با رینگ های فولادی. کنترل پذیری بهتر خودرو در خودرو وزن قسمت هایی چون بدنه، قطعات داخلی و موتور، توسط سیستم تعلیق خودرو ساپورت می شود ولی وزن قسمت هایی چون رینگ و لاستیک توسط فنرها ساپورت نمی شوند.

هر قدر وزن قسمت هایی که توسط سیستم تعلیق حمایت نمی شوند، کاهش یابد، کنترل خودرو در جاده راحت تر است و انتقال ضربه به درون خودرو کاهش خواهد یافت. در نتیجه استفاده از رینگ های آلومینیومی سبک، در کنترل پذیری خودرو نقش مهمی دارد.

در واقع زمانی که ضربه ای از جاده به لاستیک وارد می شود رینگ و لاستیک سبک تر، شتاب بیشتری به طرف بالا و پایین خواهد داشت (a=f/m) و این موضوع سبب خواهد شد که سیستم تعلیق بهتر عمل کند. در صورتی که ضربه ای معادل دو گرم به رینگ و لاستیک خودرو وارد شود، چرخ متناسب با وزن آن، شتاب بیشتری به سمت بالا خواهد گرفت.