راهنمای خرید لاستیک خودرو

راهنمای خرید لاستیک خودرو موضوع جدید نوین رنت ، سایت اجاره خودرو تهران. امروز در خدمت شما عزیزان هستیم با معرفی معیار های یک لاستیک مناسب برای خودرو. حتما تابحال از خود پرسیده اید که معیار های مناسب برای برای خرید لاستیک مناسب چیست و هنگام خرید باید به چه نکاتی دقت نمایید. قبل از هر چیزی باید بدانید که اعداد و ارقامی که بر روی لاستیک خودرو درج شده اند همه مفهومی دارند و تنها یک عدد نیستند. خب با ما همراه باشید با ادامه این مقاله در سایت اجاره خودرو تشریفاتی در تهران.

تاریخ تولید لاستیک

خب اولین موردی که باید هنگام خرید لاستیک به آن دقت نمایید، تاریخ تولید خودرو است.بله درست است! لاستیک خودرو نیز مانند هر محصول دیگری که در دنیا وجود دارد یک تاریخ تولید و انقضا دارد. تاریخ انقضای لاستیک خودرو 4 سال پس از تولید آن است. تاریخ تولید لاستیک معمولا به صورت یک عدد 4 رقمی روی آن درج شده است. این عدد بیانگر سال و ماه تولید آن به تاریخ میلادی است. و در واقع می توان گفت که بعد از این تاریخ دیگر لاستیک قابل استفاده نیست. لاستیکی که تاریخ مصرف آن گذشته باشد ممکن است بترکد و خطر در پیش باشد. پس به این مورد خیلی دقت کنید.

میزان فشار باد لاستیک

یک موضوع که اهمیت بالایی در انتخاب لاستیک دارد بررسی فشار باد لاستیک است. این موضوع به طور معمول یا فراموش می شود یا اینکه اصلا در مورد آن نمیدانیم! حداکثر فشار مجاز برای بعضی لاستیک ها 32psi، برای برخی 44psi و برای بعضی دیگر از انواع لاستیک ها حتی تا 50psi در نظر گرفته شده است.

باید بدانید که لاستیک های مختلف با توه به وزنی که روی آن ها قرار خواهد گرفت با فشار های مختلف طراحی شده اند. فشار کم باد لاستیک باعث گرم شدن سریع لاستیک می شود. و این گرما باعث خراب شدن سریع لاستیک می شود. با ادامه مقاله راهنمای خرید لاستیک خودرو در اجاره خودرو لوکس همراه باشید.

بار مجاز قابل حمل

مورد مهم بعدی که باید به آن دقت کرد باری است که میخواهیم روی لاستیک ها وارد کنیم و باید بتواند آن را تحمل کند. به این فاکتور شاخص وزن لاستیک می گویند. در خیلی از مواقع ما به این مورد اصلا دقت نداریم و تا جاییکه می توانیم وزن خودرو را زیاد می کنیم و بار آن را افزایش می دهیم. رد شدن از مرز مجاز باری که یک لاستیک می تواند تحمل کند، ممکن است باعث انهدام لاستیک شود. برای خودروهای سواری، عدد شاخص وزن بین 75 تا 105 است. برای مثال، شاخص وزن برای خودروی پراید 76 و معادل 400 کیلوگرم بار است، یعنی این لاستیک هنگامی که حداکثر فشار باد مجاز را دارد، حداکثر 400 کیلوگرم را می تواند حمل کند.

سرعت مجاز خودرو

این سرعت حداکثر سرعتی است که یک لاستیک می تواند به مدت زمان 10 دقیقه تحمل کند. این فاکتور با حروف AتاZ تعیین می شود و روی لاستیک درج شده است. یادتان باشد که برای استفاده از حداکثر سرعت باید فشار باد لاستیک نیز تنظیم باشد. اگر فشار باد تنظیم نباشد و یا اینکه اضافه بار روی آن قرار بگیرد ممکن است بترکد و یا آسیب ببیند.

اندازه لاستیک

اندازه لاستیک خودرو با علایمی همچون 165/65-R13 (برای مثال، اعداد روی لاستیک پراید) نشان داده می شود. معنی این اعداد و حروف به شرح زیر است:

165:پهنای لاستیک بر حسب میلی متر

65:نسبت ارتفاع دیواره لاستیک (فاق) به پهنای آن برحسب درصد

R:رادیال

13:قطر رینگ بر حسب اینچ

ساییدگی

میزان سایش لاستیک را ساییدگی می گویند. عددی که بالاتر باشد نشان دهنده این است که ساییدگی آن بیشتر زمان می برد و دیر تر ساییده می شود. به طور مثال لاستیکی که عدد ساییدگی آن 400 باشد زمان ساییدگی آن 2 برابر بیشتر از لاستیکی با عدد ساییدگی 200 است.

اجاره خودرو تشریفاتی

امیدوارم که از این مقاله در اجاره خودرو تهران لذت برده باشید و مقالات بعدی ما را نیز دنبال نمایید. در صورت نیاز به اجازه خودرو در تهران می توانید با همکاران ما در نوین رنت تماس بگیرید