تفاوت موتور های قدیمی و جدید خودرو

تفاوت موتور های قدیمی و جدید خودرو در چیست ؟ امروز در این مقاله در میخواهیم در مورد تفاوت های موتور خودرو در مدل های مختلف از گذشته تا کنون در سایت اجاره خودرو تهران صحبت کنیم. اگر شما نیز به این موضوع علاقمند هستید در این مقاله تا انتها ما را همراهی کنید. موتور های خودرو از گذشته تا امروز فرق آنچنانی نکرده اند. اگر بخواهیم به صورت واضح تری بیان کنیم میتوانیم با این مثال برای شما روشن کنیم قضیه را که اگر به طور مثال الکساندر گراهام بل اگر میتوانست امروزه آیفون های در دست افراد را ببیند هیچ نمیتوانست سر در بیاورد که این چه تکنولوژی است و با آن چه میشود کرد! با اینکه تمامی تکنولوژی ها از گذشته تا امروز هزاران مدل تغییرات داشته اند اما موتور خودرو ها تغییر چندانی به خود ندیده اند و هنوز هم همانند چند صد سال گذشته کار میکنند. به این صورت که احتراق هوا و سوخت , نیروی چرخشی ایجاد میکند و میتواند خودرو را به حرکت در آورد. همان اصول قدیمی موتور خودرو هنوز هم پابرجاست. با این تفاوت که به مرور زمان تکامل یافته اند و توان خودرو های امروزی را تامین میکنند.

تفاوت موتور های قدیمی و جدید خودرو

خب پیشنهاد دارم که قبل از شروع صحبت در مورد تفاوت موتور های قدیمی و جدید خودرو ابتدا در مورد نحوه عملکرد موتور خودرو صحبت کنیم. بنزین و هوا در یک محفظه که سیلندر نام دارد قرار دارند و پس از استارت زدن جرقه ای ایجاد شده و آن ها را مشتعل میکند. داخل سیلندر یک پیستون قرا دارد که با انفجار هوا پایین و بالا میشود. حال همین پیستون به چیزی متصل است به نام میل لنگ.میل لنگ با بالا و پایین شدن پیستون حرکت کرده و میچرخد. با این چرخش نیروی لازم جهت حرکت خودرو به گیربکس خودرو منتقل شده و چرخ ها به حرکت در می آیند. در ادامه مقاله اجاره خودرو در تهران را همراهی کنید تا تفاوت های موتور های قدیمی و جدید را بررسی کنیم.

مصرف بهینه سوخت

موتور های بنزینی که در قدیم استفاده میشد به اندازه موتور های امروزی بهینه و کارامد نبودند. موتور های جدید شامل چندین فناوری هستند که باعث میشود کارآمد تر از گذشته کار کنند. واز طرفی از انتقال آلودگی های محیطی به حد بالایی با این موتور ها کاسته میشود. از این فناوری‌ها می‌توان به فناوری پاشش مستقیم اشاره کرد. در این فناوری سوخت و هوا، قبل از این که وارد سیلندر شوند، با یکدیگر ترکیب شده و کارآیی موتور را تا 12 درصد افزایش می‌دهند. در این حالت سوخت، بهتر می‌سوزد. فناوری دیگر توربوشارژر است. در این موتور، توربینی وجود دارد که می‌تواند انرژی تلف شده حاصل از خروج دود از اگزوز را مورد استفاده قرار دهد. در واقع از هوای فشرده شده سیستم اگزوز خودرو استفاده و هوایی را فشرده می‌کند که در چرخه احتراق مورد استفاده قرار گرفته است. این هوای فشرده موجب احتراق بهینه می‌شود. همچنین فناوری‌های سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ و غیرفعال کردن سیلندر، به موتور خودرو فقط زمانی که به سوخت نیاز دارد، اجازه استفاده می‌دهد. در سیستم زمان‌بندی متغیر سوپاپ، سیستم باز و بسته شدن سوپاپ‌ها به صورت متغیر و متناسب با شرایط موتور است. این سیستم برای صرفه‌جویی در سوخت و خروج بهینه دود طراحی شده است. همچنین در سیستم غیرفعال کردن سیلندرها، در موارد لزوم، از تعداد سیلندرهای فعال کاسته و موجب مصرف بهینه سوخت می‌شود.

قدرت بالای موتور ها

در گذشته موتورها تنها باید قدرت خود را به اسب هایی میرساندند که در کوچه و خیابان میدویدند. اما امروزه خودرو ها در بزرگراه هایی راه میروند که آن سرعت ها دیگر جایی برای حرف زدن ندارند! هم چنین به دلیل ایمنی بالای خودور های امروزی موتور ها باید بتوانند تحمل بیشتری داشته باشند. از این رو است که قدرت موتور های جدید خیلی بیشتر از قدیمی های آن است.

ابعاد کوچک تر موتور

شاید از آنجا که فکر میکنید چون موتور های جدید قدرت بالاتری دارند پس باید اندازه بزرگ تری هم داشته باشند. اما کاملا در اشتباه هستید. این موتور ها با وجود قدرت بالاتر اندازه کوچکتری نسبت به گذشته دارند. در واقع میتوانیم اینگونه عنوان کنیم که هر چقدر که اندازه موتور ها کوچک تر باشد مصرف بنزین در آنها بهینه تر خواهد بود.

هوشمند شدن موتور ها

موتور های امروزی دارای فناوری هوشمند سازی هستند. به طور مثال سیستم غیر فعال کردن سیلندر ها زمانی که برخی از سیلندر ها مورد نیاز نیستند آن ها را غیرفعال میسازد و هر زمانی که مجددا خودرو نیاز به نیرو و قدرت بیشتری داشت میتواند آن ها را فعال کند. این سیستم به صورت خیلی زیاد به بهینه کردن مصرف سوخت ماشین کمک میکند.

خب امیدواریم که از این مطلب تفاوت موتور های قدیمی و جدید خودرو در سایت اجاره خودرو لوکس و تشریفاتی بدون راننده نهایت استفاده را کرده باشید. ممنون از اینکه وقت خود را برای مطالعه این مقاله به ما اختصاص دادید. هر گونه سوال و درخواستی در مورد مجله ماشین دارید میتوانید با ما در میان بگذارید.