تفاوت بنزین معمولی و سوپر

تفاوت بنزین معمولی و سوپر برای خودرو ها در چیست و چه بنزینی مناسب خودروی شما میباشد؟ سلام خدمت شما بازدیدکنندگان عزیز سایت اجاره خودرو و دوستداران صنعت خودرو. امروز هم در مجله خودرو در خدمت شما هستیم با موضوعی دیگر در مورد فنی خودرو. میخواهیم درمورد بنزین های موجود در پمپ بنزین ها و اینکه کدام نوع برای ماشین شما میتواند مفید باشد صحبت کنیم.ابتدا این مورد بررسی میشود که تفاوت بنزین سوپر و معمولی در چیست ؟ و سپس این مورد بررسی میشود که کدام نوع بنزین برای مصرف خودرو شما میتواند بهتر باشد. پس تا ادامه مطلب در اجاره خودرو لوکس و تشریفاتی همراه ما باشید.

تفاوت اصلی که بنزین معمولی با بنزین سوپر دارد در عدد اکتان آن میباشد. عدد اکتان در بنزین های معمولی 87 و در بنزین های سوپر 95 میباشد. اکتان هر چقدر که عددش بالاتر باشد انفجار در زمان دیرتری صورت میگیرد. یعنی در واقع میتوان ساده تر اینگونه گفت که بنزین سوپر با داشتن عدد اکتان بالاتر دیر تر منفجر میشود. پس به طور کلی میتوان گفت که توانایی متراکم بودن سوخت قبل از احتراق خود به خودی اش را عدد اکتان می نامند.

تفاوت بنزین معمولی و سوپر

حال اینکه شما از کدام بنزین میتوانید استفاده کنید و برای ماشین تان بهتر است باید نگاهی به دفترچه راهنمای خود بیاندازید. به طور معمول هر خودرو با توجه به نوع موتور خود نیازمند نوع خاصی از بنزین می باشد. استفاده از بنزین مورد انتظار برای خودرو باعث میشود که علاوه بر بهتر کار کردن موتور خودرو عمر آن نیز افزایش پیدا کند که خود موضوعی بسیار مهم در زمینه نگهداری خودرو است. این موضوع باید برای خودرو هایی که نیاز به اکتان بالاتر دارند بسیار حساس تر میباشد چرا که اگر به خودرویی که به بنزین معمولی احتیاج دارد، بنزین سوپر زده شود فقط از توان خودرو کاسته می‌شود ولی اگر به خودرویی که به بنزین سوپر احتیاج دارد، بنزین معمولی زده شود، هر بار قبل از رسیدن پیستون به بالاترین نقطه در سیلندر، بنزین اشتعال پیدا کرده و پیستونی را که هنوز حرکت سر بالایی خود را کامل نکرده به پایین می‌راند. که در نتیجه به پیستون , شاتون , میل لنگ و سوپاپ ها فشار وارد میشود و صدای ناهنجاری به وجود می آورد. نکته مهم در خودروهای جدید و مخصوصا موتورهای با پایه گازسوز این است که آنها با بنزین سوپر بهتر کار می‌کنند، بنابراین وقتی شما به ماشین خودتان بنزین سوپر می‌زنید احساس شتاب بالاتر به سبب افزایش قدرت انفجاری و بهره‌وری بیشتر در عملکرد موتور را شاهد خواهید بود.با ادامه این مطلب در اجاره خودرو در تهران همراه باشید.

حال میرسیم به این موضوع که در مجا با چه نوع بنزینی خودرو بهتر راه میرود. قطعا خودرو های شهری با سوختی که اکتان بالاتری دارد بهتر میتواند کار کند و طبق گزارشی که از شرکت ملی پالایش منتشر شده است هرچه نرخ فشرده سازی بالاتر باشد پیشرانه مقرون به صرفه تر عمل میکند. در ایران ما به طور کلی تنها دو نوع بنزین با عدد اکتان های 87 و 95 داریم. اما همین تنوع بنزین در کشور های اروپایی بسیار گسترده تر میباشد. در اروپا عدد اکتان 95 , 97 , 98 , 99 و 100 میباشد. هر کدام از این نوع بنزین ها قیمت متفاوتی دارند.