تاریخچه پلاک خودرو

تاریخچه پلاک خودرو چیست ؟ سلامی گرم خدمت شما عزیزان و همراهان سایت اجاره خودرو نوین در تهران. امروز هم مانند روز های گشته در خدمت شما عزیزان هستیم با موضوع دیگری در مورد خودرو و خودروسازی. بحث امروز در مورد پلاک حودرو و تاریخچه استفاده از آن میباشد. این موضوع بر میگردد به سال 1893 که برای اولین بار پلاک خودرو به وجود آم و تا امروز که در سال 2017 هستیم عمر آن به 125 سال میرسد. در طول این سال ها کاربرد پلاک های خودرو تغییرات بسیار زیادی داشته است که در تمام این مدت رو بهپیشرفت بوده است و تمام تغییرات به صورت کاملا کاربردی و اصصولی انجام شده است. در ادامه این مطلب در اجاره خودرو در تهران همراه ما باشید تا جزییات بیشتری در این خصوص را خدمت تان عرض کنیم.

تاریخچه پلاک خودرو

در ابتدا که پلاک برای وسایل نقلیه تولید شده بود تنها خودرو ها مجاز به استفاده از آن بودند که به مرور زمان این استفاده برای موتور ها وکامیون ها و حتی خودرو های دولتی نیز رواج پیدا کرد. در حال خاضر هر کدام از این وسایل نقلیه از پلاک مربوط به خودشان استفاده میکنند. پلاک ها معمولا جنس شان از آهن , آلومینیوم و یا پلاستیکی بودند که روی خودرو های برای شناسایی آن ها نصب میشد. پلاک ها به صورت منحصر به فرد برای هر گروه از خودرو ها وجود دارد و حتی در شهر های مختلف , در مناطق مختلف وکشور ها طریقه شماره گذاری آن ها با یکدیگر تفاوت دارد. در برخی از موارد تنها از اعداد استفاده میشود و در برخی موارد دیگر اعداد همراه با حروف استفاده میشود. با ادامه این مطلب در اجاره خودرو لوکس همراه باشید.

اولین کشوری که پلاک خودرو را استفاده میکرد

قبل از اینکه در کشور فرانسه از پلاک برای خودرو هایشان استفاده کنند , در یکی از ایالات کانادا بود که در سال 1884 برای کالسکه ها از پلاک استفاده میکردند. این کالسکه ها توسط اسب ها کشیده میشدند اما پلاک داشتند. اما با این حال به صورت رسمی دولت فرانسه در سال 1893 بود که تصمیم گرفت برای خودرو های پلیس خود از پلاک استفاده کند. بعد از دولت آلمان به نتیجه رسید که ایده خوبی میباشد و در سال 1896 شروع کردند به استفاده از پلاک برای خودرو های خود. سپس کشور بعدی که استفاده از پلاک را به صورت رسمی و اجباری بین مردم خود جا انداخت هلند بود در سال 1898. در سال 1901 بود که دولت آمریکا در نیویورک شروع به استفاده اجباری از پلاک برای خودرو های خود نمود. همه مالکان خودرو باید خودرو های خود را مجهز به پلاک میکردند آن هم به صورت دستی. چرا که هیچ کدام از کارخانه ها و هیچ ارگانی برای تنظیم و تحویل پلاک خودرو وجود نداشت. و تا سال 1903 بود که این روند همین طور ادامه داشت. تا اینکه در ایالت ماساچوست در سال 1903 بود که ارگانی برای تحویل پلاک خودرو ها به صورت یکسان و منظم به وجود آمد.

در دهه 1910 استفاده از فلز در پلاک خودرو به جای چرم، برزنت، سرامیک و چوب رواج یافت و در 1920 پلیس ماساچوست در زندان ایالتی چارلزتون پلاک خودروهای ویژه این ایالت را تولید کرد. در 1931 ایالت پنسیلوانیا برای خودروها پلاک شخصی ارائه کرد. در 1948 روی پلاک خودروهای آیداهو، عکس برگردان سیب زمینی توسط دست اعمال می‏شد و پس از آن روی پلاک لاک الکل زده می‏شد. همین طور در سال 1956 بود که اندازه پلاک ها تغییر کرد در آمریکا و از اندازه 15 سانتی متری خود خارج شد و به 30 سانت رسید.

پلاک های مخصوص ماشین های افراد معلول برای اولین بار در سال 1957 در ماساچوست تولید شدند. در ادامه در سال 1987 بود که در فلوریدا در رابطه با بزرگداشت فاجعه انفجار شاتل هوایی چلنجر پلاک های خودروی ویژه ای را ارائه داد. پلاک های نقش برجسته در اواسط دهه 1990 بود که در نیویورک , آیووا و کلرادو تولید و تحویل مالکان خودرو داده شد. در همین زمان ها بود که پلاک هایی با شماره های دیجیتالی رواج پیدا کرد.

در حال حاضر در آمریکا در هر ایالت شاهد پلاک های خودروی خاص آن ایالت هستیم با طرحی دلخواه و ویژه. اما اندازه همه پلاک ها در همه ایالت ها یکسان و همان 30 در 15 است. اما در اروپا پلاک های خودرو دارای طول 52 سانت و عرض 12 سانت هستند.

پلاک های خودرو مدرن

هم اکنون در خیلی از کشور ها برای پلاک های خودرو یک چیپ مخصوص تعبیه میکنند که برای شناسایی اطلاعات خودرو میباشد. این چیپ ها برای زمانی خیلی خوب است که مثلا پلیس ها به دنبال شخص خاصی هستند و یا خودرو خاصی هستند و به کمک این چیپ ها میتوانند به راحتی به آن خودرو دست یابند.هم چنین دوربین ها و سیستم های کنترل جاده ای میتوانند پلاک خودرو ها را در کسری از ثانیه اسکن کنند و اطلاعات آن خودرو را بیابند و به مرکز پلیس اعلام کنند. در برخی کشورها امکان انتخاب شماره موجود در پلاک توسط مالک خودرو وجود دارد تا شخصاً شماره‏ای که در پلاک خودروی او درج می‏شود را انتخاب کند. راننده می‏تواند شماره تلفن منزل، موبایل، پلاک خانه، سال تولد خود و یا هر شماره دلخواه دیگری را برای پلاک خودروی خود انتخاب کند. مثلاً در ایالت ویرجینیا حدود 16% از شماره پلاک خودروها به این صورت صادر شده‏اند. 

امیدوارم که از این مطلب در اجاره خودرو نوین در تهران استفاده کرده باشید. در صورتی که نیاز به اجاره خودرو در تهران و اطراف دارید میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید.