اسب بخار چیست

اسب بخار چیست یکی از سوال هایی است که شاید ذهن خیلی از افراد را درگیر خودش میکند. امروز با این مقاله در سایت اجاره خودرو لوکس در تهران میخواهیم در مورد اینکه اسب بخار چیست صحبت کنیم. من خودم از بچگی همیشه از شنیدن این کلمه در لوازم نقلیه تعجب میکردم که چگونه چند اسب بخار در یک خودرو جا میگرند! شاید هنوز هم باشند کسانی که این موضوع برای آن ها سوال شده باشد پس با هم بررسی میکنم این مبحث را. با اجاره خودرو تهران همراه باشید.

اسب بخار

پارامتر هایی که قدرت خودرو را تعیین میکنند را میتوان به سرعت , شتاب , قدرت و گشتاور نسبت داد. اما همانطور که میدانید سرعت و شتاب را میتوان به چشم دید و آن را لمس کرد اما درمورد قدرت وگشتاور درک درستی نمیتوان داشت و در این مورد نیاز است تا دست به دامن علم فیزیک شد. گشتاور نیروی دروانی را میتوان میزان کار انجام شده در واحد زمان دانست. برای اعلام میزان توان تولیدی استفاده شده در خودرو از واحد اسب بخار و کیلووات استفاده میشود. حاصل ضرب دو عامل نیرو و بازوی اعمال نیرو هم گشتاور است که واحد آن نیوتن متر میباشد. در برخی اتومبیل‌های اسپرت و سوپر اسپرت همچون محصولات لامبورگینی و فراری هم دیده‌اید که میزان قدرت تولیدی آنان بیشتر از گشتاور تولیدی موتور است، چون موتورهایی که قدرت بالاتری دارند می‌توانند به دور موتور سریع‌تری هم دست پیدا کنند و در مسابقات هم نیاز به سرعت بالاتری است، ولی عکس این قضیه، در کامیون‌ها شاهد دور پایین و گشتاور بسیار زیاد هستیم که بیشتر برای کشیدن بار مورد نیاز استاجاره خودرو خارجی با بهترین قیمت در نوین رنتال.

خب میرسیم به اسب بخار که نامی متفاوت در این زمینه است! در واقع میتوان گفت که این پارامتر معادل توانی است که یک وزنه 75 کیگوگرمی را تنها در 1 ثانیه میتواند به بالا هدایت کند. اما این نام اسب بخار از کجا آمده است؟!این واژه در اواخر قرن هجدهم توسط مخترع اسکاتلندی جیمز وات (١۸١٩١۷٣۶) برای مقایسه بازده موتور بخار با قدرت اسب‌های کاری به تصویب رسید. بعد از آن برای سنجش بازده موتورهای پیستونی و الکتریکی و توربین‌ها کاربرد آن بیشتر گشترش یافت.  با اجاره خودرو خارجی با ما همراه باشید.

در قرن 17 میلادی از آنجاییکه موتور توانایی جابجا کردن آبی معادل با دو اسب را داشت , کار کردن در یک زمان آن ها قدرتی معادل با نیروی چندید برابر یک اسب را تولید میکرد. اسب بخار بیشتر برای مقایسه کردن بهتر توان موتور های بخار با اسب که منبعی برای تشخیص میزان قدرت در آن زمان محسوب میشد به وجود آمد. شاید باید برایتان بهتر توضیح بدهم و این مطلب را کمی باز کنم تا از سردرگمی احتمالی نجات یابید! به عبارتی میتوان گفت که اگر شما یک کالسکه داشته باشید و بخواهید این کالسکه با قدرتی همانند قدرت خودروی پراید راه برود باید به آن 71 اسب وصل باشند و توسط 71 اسب کشیده شود. حالا قسمت جالب این داستان کجاست ؟! فرض کنید شما برای خرید 1 اسب مبلغی در حدود شاید 15 میلیون تومان هزینه میکنید.برای داشتن 71 اسب چقدر باید هزینه کنید؟! و اما برای خرید یک پراید چقدر باید مبلغ پرداخت کنید؟ یا حتی باهم بوگاتی شیرون را مقایسه کنیم! بوگاتی شیرون با داشتن قدرتی معادل با 1479 اسب بخار مبلغی برابر با تقریبا 12 میلیارد تومان دارد و اما اگر مبلغ تعداد اسب های آن را میخواستیم برآورد کنیم به عددی نزدیک به 22 میلیارد میرسیدیم!!

خب امیدوارم که از این مقاله در حوزه اسب بخار در اجاره خودرو لذت برده باشید. اگر هر گونه سوالی در زمینه اجاره خودرو های لوکس در تهران دارید میتوانید با شماره های درج شده در سایت نوین رنتال تماس بگیریدو کارشناسان و مشاوران ما شما را راهنمایی خواهند کرد.